PSİKOTENİK BELGESİ

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik Değerlendirme esasen sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler ile ölçümlendiği bir test sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Araç sürücülerinin alması gereken önemli belgelerden biri olan bu belge, sürücünün dikkat dağınıklığını, algısını, hafızasını ve muhakeme yeteneğini kontrol edebilmek amacıyla yapılan bir testtir. Bunların yanı sıra motor becerilerini, tepki hızını ve vücut koordinasyon becerisini içeren bu test, araç kullanan herkes için önemlidir. Ancak özellikle ticari araç kullanan kişiler için ayrıca önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Psikoteknik testi ortalama 1 saat kadar sürer ve test mutlaka bir psikolog eşliğinde gerçekleştirilir. Test, Sağlık Bakanlığının kabul ettiği test cihazlarında belli kurallara göre uygulanır. Ticari araç sürücülerinin girmesi zorunlu hale gelen bu test şunları ölçer;

Görsel algı

Görsel bellek

El-ayak koordinasyonu

Psikomotor beceriler

Refleksler

Dikkat

Çevresel görüş

Adaylar bir psikolog eşliğinde girdikleri bu testte başarılı oldukları takdirde psikolog e-imza ile onay verir. Ancak bu testte başarılı olan kişilerin psikoteknik belgesini e-devlette görebilmesi için psikolog onayından sonra mutlaka bir psikiyatrist onayı alması da gerekir. Bu sebeple adaylar, e-imza yetkisi olan bir psikiyatriste gidip muayene olurlar. Eğer uzman psikiyatrist de adayları yeterli görürse e-imza onayı verir. Bunun ardından adaylar belgelerini e-devletten görüntüleyebilirler. Bu test ve onay aşamasının sonrasında 5 yıl süreyle ticari araç kullanmaya devam edebilirler.

Aşağıdaki araçları kullanan sürücüler psikoteknik belgesi almakla yükümlüdürler. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

Kamyon,

Kamyonet,

Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Sürücüleri,

Src belgesine sahip kişiler,

Otobüs,

Minibüs,

Ticari taksi.

 

Hızlı iletişim
  • (0246) 218 75 75
  • 0552 218 75 75
  • hedefsurucukursu32@gmail.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara